Z dawnej prasy
Z dawnej prasy
Rocznica wybuchu II wojny światowej, ataku na USA z 11.09.2001 r., odsieczy Wiedeńskiej, a także m.in. o Igrzyskach Olimpijskich w Sydney czy o najdłuższej drodze świata. O tych i wielu innych wydarzeniach sprzed lat przeczytać można we wrześniu, w Czytelni dla Dorosłych Zapraszamy
Wrzesień 1939 1 września przypada 40 rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Zapoczątkowała ona II wojnę światową, która objęła 61 państw i pochłonęła 50 min istnień ludzkich. Naród polski pierwszy przeciwstawił się militarnie zbrojnej agresji faszyzmu niemieckiego, dając dowód wierności ojczyźnie i szlachetnym ideom pokoju. Nasza Trybuna nr 197 z 1-2 września 1979 r.
W Szczecinie i w Gdańsku podpisano porozumienie Po wielu niezwykle trudnych dniach, które z narastającym niepokojem i troską przeżywało całe społeczeństwo i które skomplikowały życie kraju, podpisane zostało porozumienie pomiędzy komisjami rządowymi a przedstawicielami strajkujących załóg Wybrzeża: najpierw w sobotę, w Szczecinie, nazajutrz, w niedzielę, w Gdańsku.
Trybuna Ludu nr 208 z 2 września 1980 r.
Virtuti Militari dla okrętu W wizerunku morskiej Polski ten okręt znajduje się w gronie symboli najbardziej eksponowanych. Obok białych, żaglowych „Dorów”, transatlantyckiej legendy polskiego króla rodem z Siedmiogrodu, czy charakterystycznej sylwetki gdańskiego Żurawio należy do bodaj najłatwiejszych w identyfikacji elementów morskiej panoramy naszego kraju. Powielony w wielotysięcznych nakładach kolorowych pocztówek, żelazny punkt programu odwiedzających Gdynię wycieczek, wdzięczne tło pamiątkowych, rodzinnych fotografii. „Błyskawica”, okręt-muzeum, weteran zmagań II wojny światowej. Morze nr 9 z września 1987 r.
Polska wolna od rosyjskich żołnierzy 17 września 1993 r. dopełnia się miara sprawiedliwości dziejowej – powiedział prezydent Lech Wałęsa po otrzymaniu od dowódcy wojsk rosyjskich, gen. Leonida Kowaliowa, meldunku o wycofaniu tych jednostek z naszego kraju. Suwerenność Rzeczypospolitej uzyskuje potwierdzenie ostateczne – powiedział prezydent w przemówieniu wygłoszonym do 24 żołnierzy i oficerów rosyjskich, którzy 18 bm. w godzinach rannych jako ostatni mają opuścić nasze terytorium. Hitler przegrał, ale Jałta oddała nas Stalinowi. Polsce zadany został cios w plecy – usłyszeli Rosjanie zebrani na dziedzińcu Belwederu. Rzeczpospolita nr 219 z 18-19 września 1993 r.
Atak na USA Tysiące Amerykanów zginęło i zostało rannych we wczorajszym niszczycielskim ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone. Trzy samoloty pasażerskie, opanowane przez terrorystów, ugodziły w wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku i gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarty samolot, być może również przejęty przez terrorystów, rozbił się w pobliżu Pittsburgha w Pensylwanii. Dwa samoloty American Airlines ze 156 osobami na pokładzie uderzyły w odstępie 18 minut w bliźniacze 110-piętrowe budynki World Trade Center na nowojorskim Manhattanie około dziewiątej rano czasu nowojorskiego. W wieżowcach, według ocen policji, mogło być już około 20 tysięcy z pracujących tam 50 tysięcy ludzi. Budynki, znane na świecie symbole amerykańskiej potęgi, stanęły w ogniu i po dwóch godzinach runęły. Trzeci samolot spadł później na Pentagon, rozległy budynek w Waszyngtonie, siedzibę Ministerstwa Obrony USA, też wywołując pożar i niszcząc część gmachu. Dziennik Łódzki nr 213 z 12 września 2001 r.
Rok Sobieskiego Bitwa wiedeńska, stoczona przed trzystu laty 12 września 1683 przez sprzymierzone siły austriacko-niemiecko-polskie pod wodzą króla Jana III z potęgą imperium ottomańskiego, była ostatnim zwycięstwem dawnej Rzeczypospolitej i ostatnim spektakularnym świadectwem czynnej obecności w środku Europy organizmu państwowego, który z racji swego położenia i przywiązania do rzymskiej kultury chrześcijańskiej – świadomie i godnie przyjął na siebie rolę antemurale christianitatis, ze wszystkimi tej decyzji konsekwencjami. Czy było rzeczą słuszną angażować się aż tak poważnie w odparcie zagrożenia idącego od strony Wysokiej Porty? Tygodnik Powszechny nr 37 z 11 września 1983 r.
Złote buty, złote rzuty Z naszego punktu widzenia igrzyska odbywają się na końcu świata, różnica czasu między Warszawą i Sydney to 9 godzin. Gdy my wstajemy z łóżek, oni kładą się spać. Igrzyska sprzed czterech lat były dla nas bardzo radosne, polscy sportowcy zdobyli 7 złotych medali. Lepiej nie było nigdy w historii naszych olimpijskich startów. W igrzyskach wystartuje ok. 11 000 sportowców ze 199 krajów. To rekord. Ceremonia otwarcia kosztowała 14 min dolarów, jest więc znacznie tańsza niż w Atlancie. W telewizji obejrzą ją 3 miliardy ludzi, a na stadionie 110 tysięcy. Pierwsze sportowe atrakcje już za kilkanaście godzin. Tuż po północy polskie koszykarki grają z Nową Zelandią. Czekają nas trudne noce i poranki przed telewizorem. Miejmy jednak nadzieję, że będą to radosne dwa tygodnie. Rzeczpospolita z 15 września 2000 r.
Carretera Panamericana. Najdłuższa droga świata i dziedzictwo Inków
Zaczyna sic na Alasce autostradą zbudowaną w ciągu 8 miesięcy w r. 1942. dla potrzeb wojny, kończy się autostradą, docierającą do Patagonii – Ziemi Ognistej – na najbardziej południowym skrawku Argentyny. Ma łącznie 35 000 km i słusznie uważana jest za najdłuższą drogę świata. Przebiega przez cały kontynent amerykański. Motor nr 37 z 11 września 1966 r. Poprzednia
Następna
Pdf Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
|
|