05. 11 | godz. 10.00
Warsztaty z Anną Potyrą
autorka kryminałów i książek dla dzieci. Dwukrotnie nominowana
do Nagrody Wielkiego Kalibru za powieści „Pakt" (2022) oraz „Kat" (2023). Laureatka Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej, oraz Nagrody Książka Górska Roku za powieść "Nadia, dziewczynka z Gracją".
6.11 | godz. 16.30
Dyskusyjny Klub Książki
08.11 | godz. 15.00
Nie zawsze cisza...muzyka w bibliotece
Gioacchino Rossini opera "Kopciuszek"
11.11 | godz.14.00
Znani czytają poezję - Tomasz Bednarek
aktor teatralny ,filmowy ,telewizyjny oraz prezenter radiowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego PSWT w Krakowie – filia we Wrocławiu. Ma na swoim koncie wiele ról w popularnych serialach telewizyjnych m.in.: „Radio Romans„; „Sława i chwała„; „Na Wspólnej” oraz role w filmach fabularnych m.in.: „Łowcy skór”; „Serce gór”. Jest gospodarzem telewizyjnego programu podróżniczego pt. "Zakochaj się w Polsce" – nadawanego w TVP.
Akompaniament: Oskar Sobiński (sax)
Wejściówki do odebrania od 4.11
15. 11 | godz. 10:00
Warsztaty z Moniką Borkowską-Szmit
absolwentka filologii polskiej i ekonomii. Dziennikarka, podcasterka, laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich, autorka detektywistyczno-ekologicznych książek dla dzieci „Stach
i śmieci” oraz „Stach i smog”. Warsztaty poświęcone zagadnieniom cyberprzestępczości, hejtu, stalkingu. Spotkanie ma formę dialogu z uczestnikami. Dyskutujemy na każdy z powyższych tematów, zachęcając dzieci do dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Czas spotkania 45-60 min.
(warsztaty dla uczniów klas V i VI, liczba miejsc ograniczona - zapisy do 9 listopada (sobota)
pod nr. tel. 24 355 10 12 wew. 103/104)
18,19.11 | godz.15.00
Kino na jesień
Seanse filmowe w kameralnym kinie biblioteki
22.11 | godz.18.00
Cztery strony świata: Bałkany – stan umysłu/ Liliana Wiadrowska
młoda, pełna energii, pasji dziennikarka, blogerka i youtuberka mieszkająca w Mariborze, która swoje życie związała ze Słowenią.
Prowadzi video-blog w kanale YouTube „Polka na Bałkanach”, gdzie opowiada z humorem
i nieprzeciętnym sznytem znakomitego gawędziarstwa, o życiu pod niebem Bałkanów, biznesowych historiach, perypetiach życiowych podczas podróży. Swoje opinie opiera na własnych obserwacjach, spotkaniach i rozmowach z Serbami, Bośniakami, Chorwatami, Macedończykami, Czarnogórcami
i oczywiście Słoweńcami. Swoimi wnioskami jest w stanie rozbawić i zaskoczyć rodowitych mieszkańców bałkańskich krajów, słuchających jej audycji.
W tej opowieści nie zabraknie odniesień do słoweńskiej literatury, językowych pułapek, z których słynie bałkański tygiel języków, oraz ciekawostek historycznych i pop kultury. Podróżniczka opowie również o muzyce z dawnej Jugosławii i zaprezentuje legendy bałkańskiej piosenki, rocka i folku.
„Słysząc Słowo Bałkany – co pierwsze przychodzi Wam na myśl?
Wojna? Jugosławia? Turbofolk? Jedzenie? A może Gavrillo Princip i wrzenie Bałkańskiego kotła?Kocioł. To chyba najwłaściwsze słowo na określenie regionu mieszczącego w sobie taką różnorodność kultur, smaków, dźwięków, kolorów i… Sprzeczności! Wiele z nich pojawia się już przy definiowaniu obszaru Bałkanów. Czy o tym, czy jakiś kraj jest Bałkanami powinno decydować kryterium geograficzne, kulturowe, czy językowe?”
Według Liliany Wiadrowskiej – Bałkany to stan umysłu. To śniadanie w postaci kawy i papierosa, to tłuste jedzenie w towarzystwie wysokoprocentowych trunków, to muzyka na żywo, to serbski folk w wiejskich kafanach, to ludzie, w których nie da się zgasić ducha narodu. To humor, komedia, tragedia i parodia.
Wejściówki do odebrania od 4.11
26.11 | 18.00
Klub Filmowy. Ucieczka z kina
Nagrodzona na festiwalu Sundance przebojowa litewska komedia romantyczna: czyż nie brzmi to trochę nieprawdopodobnie? Okazuje się jednak, że nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy potrafią nakręcić świetną słodko-gorzką opowieść. Debiut młodej litewskiej reżyserki to historia nietypowej pary błąkającej się po wileńskich uliczkach. Czy pomimo różnic w podejściu do życia i związków uda mi się stworzyć silną relację?
Prowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński
27.11 godz.18.00
Promocja wydanej przez Bibliotekę książki „37 Pułk Piechoty. Historia fotografią opowiedziana.”
Oprawa muzyczna: Joanna Morycińska
28. 11 | 10:00
Projekt "Lekcje neuroróżnorodności"
Warsztaty przybliżające pojęcia neuroróżnorodności i neuroatypowości oraz specyfikę funkcjonowania osób rozwijających się w spektrum autyzmu. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, dlaczego nie należy obawiać się osób neuroatypowych oraz uzyskają praktyczne wskazówki, jak budować relacje z osobami rozwijającymi się w spektrum autyzmu. Warsztaty organizowane przy współpracy z Fundacją Pro Aperte.
(spotkanie dla uczniów klas VI - VIII oraz pedagogów/nauczycieli przedmiotowych/wychowawców. Zapisy do 16 listopada (sobota) listopada pod nr. tel. 24 355 10 12 wew. 103/104)
30.11 | godz. 13.00
RóżoGranie
otwarte spotkania dla fanów gier fabularnych