Werdykt jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza – Kutno 2023
Na konkurs nadesłano 248 prac, z których 233 spełniło formalne kryteria zawarte w Regulaminie. Prace te zostały dopuszczone do oceny przez jury konkursowe powołane przez Organizatora.
Decyzją jury w składzie:
Monika Szabłowska-Zaremba –przewodnicząca,
Bella Szwarcman-Czarnota – członek,
Iwona Pietrzak - członek
zostały przyznane nagrody pieniężne:
miejsce 1.:
pan Henryk Liszkiewicz (Piła) za utwór Rok 1915. Z dziennika Herty Vogel
miejsce 2.:
pani Aleksandra Paprota (Wrocław) za utwór Dziewczęta na moście
Jury nie przyznało nagrody za miejsce 3.
Wyróżnienie:
1/ pani Joanna Łapińska (Białystok) za utwór Wieża
2/ pani Julia Kłonowska (Łódź) za utwór Jakie kłamstwa skrywa Księżyc?
Jury chciałoby podkreślić, że nagrodzone prace wyróżniły się przede wszystkim formą realizacji podjętego tematu, każdy z nich jest inny i ważny, ale to przede wszystkim umiejętność budowania literackiego świata poprzez bogactwo językowe, zarysowanie bohaterów, prowadzenie akcji, zawiązywanie wątków głównych oraz pobocznych i okraszenie tego wszystkiego emocjami wywołującymi wzruszenie oraz namysł – zadecydowały o wyborze tych opowiadań wśród wielu nadesłanych na konkurs prac.
Informacje o jury:
Iwona Pietrzak - absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy na kierunku filologia polska, dyplomowany nauczyciel języka polskiego, dyrektor szkoły podstawowej, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Biblioteki przy MiPBP w Kutnie, konsultant WODN w Zgierzu oddział w Kutnie, wieloletni egzaminator i przewodnicząca egzaminatorów egzaminu ósmoklasisty OKE w Łodzi, Lider Regionalizmu. Przez szereg lat pracowała w placówkach publicznych: gimnazjum, szkole podstawowej. Jej uczniowie byli laureatami konkursów literackich, przedmiotowych, recytatorskich, dziennikarskich. Współtworzyła z uczniami gazetkę "Carpe Diem", co zaowocowało wieloma sukcesami w województwie i Polsce. Pisała do Przeglądu Edukacyjnego WODN w Łodzi.
Współpracowała z Fundacją Forum Dialogu na rzecz włączenia gimnazjum do programu „Szkoły Dialogu”, angażowała uczniów do działań regionalnych, m. in. Festiwalu Szaloma Asza.
Bella Szwarcman-Czarnota - absolwentka Wydziału Filozofii i Studium Dla Tłumaczy Języka Francuskiego na UW. Pracowała w Redakcji Filozofii PWN, w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, była sekretarzem redakcji „ Biuletynu ŻIH”. Współzałożycielka, a później przez ponad dwadzieścia lat redaktorka i felietonistka czasopisma żydowskiego „Midrasz”. Autorka 5 książek, w tym śpiewnika rodzinnego i płyty nagranej wspólnie z córką i siostrą, tłumaczka ok. 40 książek z jęz. francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Od kilkunastu lat wygłasza wykłady poświęcone kobietom biblijnym w Austriackim Forum Kultury. Wykłada także na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Laureatka nagrody im. Ks. S. Musiała oraz J. Karskiego i P.Nireńskiej.
Monika Szabłowska-Zaremba – dr n. hum.; literaturoznawca i teoretyk literatury;
koordynator kierunku humanistyka cyfrowa, adiunkt w Katedrze Edukacji Polonistycznej i Medialnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; autorka książki Człowiek po Zagładzie. Problematyka egzystencjalna w twórczości Henryka Grynberga (Lublin 2010); redaktorka monografii wieloautorskiej: Gra i grywalizacja w kulturze XXI wieku, Lublin 2022; współredaktorka monografii Żydzi w Zamościu i na Zamojszczyźnie. Historia-kultura-literatura (ze Sławomirem J. Żurkiem, Weroniką Litwin, Lublin 2012), Naruszone granice kulturowe. O kondycji ludzkiej w dwóch przestrzeniach: polskiej i żydowskiej XX w. (z Beatą Walęciuk-Dejneką, Lublin 2013), Internet jako przestrzeń relacji społecznych - szanse, ograniczenia, perspektywy (z Dorotą Siemieniecką, Lublin 2021); współautorka publikacji Icchok L. Perec Dusza, Legendy, bajki i opowiadania oraz Asz na łamach prasy (z Agnieszką Żółkiewską, Warszawa 2015 i Warszawa-Kutno 2019), autorka artykułów związanych z literacką przestrzenią polsko-żydowską, publikowanych w drukach zwartych oraz rozproszonych w Polsce i za granicą. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych i Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich oraz Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej.