Biblioteka w Kutnie - www.bibliokutno.pl

logo.png 4e7643db7a3bc05593c3e73d043a9437
top news port kali mstr galp
legimi1.jpg ecf1386f19524b2d3be3f4afb07604e0
legimi2.jpg 21e79f10702f75f446df480b8b199a9c
To warto przeczytać

  

Kutnowski słownik biograficzny. Szkice o ludziach i czasach.

Tom 1 Kutno 2015

Tom 2 Kutno 2016

Tom 3 Kutno 2017

Tom 4 Kutno 2018

Słowniki wydane pod red. Jana B. Nycka przez Kutnowskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Regionalne przy współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. S. Żeromskiego w Kutnie zawierają hasła osób zasłużonych dla Ziemi Kutnowskiej.


Gorzuch Tadeusz, Parowozem przez Życie. Wspomnienia kolejarza trzeciego pokolenia

Kutno 2020

 Wspomnienia kutnowskiego kolejarza - maszynisty, następnie instruktora, kontrolera i zastępcy naczelnika lokomotywowni w Kutnie oraz wieloletniego nauczyciela szkoły na Azorach.


 

Sokołowska Janina, Złamana symetria

Nowa Ruda 2020

  /…/ Czytając wiersz  , jakbyśmy patrzyli w lustro, nie musieli pytać o drogę poetów innych. Weszła w świat, który jest tylko jej – niepodzielny. Afirmuje go, choś ja rani. Szczerze dzieli się nim, jak opłatkiem. Nawet jeśli mówi, że jest to świat „złamanej symetrii”, to nacisk kładzie na „symetrię”. Poezja Sokołowskiej jest apologią postawy stoickiej. Poetka wie: „żyć to umierać powoli”.

Marian Kisiel


 

 

Fabianowski Andrzej [red.] Romantyczne i modernistyczne wymiary prozy Szaloma Asza

Warszawa 2020

W prezentowanej pracy autorzy podejmują się interpretacji utworów Szaloma Asza, zwracają uwagę na ich odważną syntezą wartości biblijnych, fundamenty judaizmu i chrześcijaństwa, dawność i współczesność oraz tradycję kultury żydowskiej i polskiej.


60 lat minęło

Kutno 2020

Pozycja wydana z okazji jubileuszu 60-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr l im. Marii Konopnickiej w Kutnie, nowoczesnej placówki, która kształci, wychowuje oraz przygotowuje do życia dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną.


 

Król Jerzy Włodzimierz, Krośniewice widziane oczami mojego pokolenia

Krośniewice – Tarnów 2019

Interesująco opowiedziane dzieje miasta od pierwszych chwil po zakończeniu II wojny światowej po rok 2017.


 

 

Koperska Wanda, „Król Czas” Zegar

Kutno 2019

Bogato ilustrowana pozycja dla najmłodszych czytelników, tym razem o zegarach, które – jak pisze we wstępie autorka - nie tylko wskazują godziny, minuty, sekundy, zawiadamiają kiedy jest rano, południe, wieczór czy północ, ale uzależniają od siebie życie i pracę człowieka.


 

 

Kutno… moje miasto

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie

Kutno 2018

Czwarta pozycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku wydana w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości opowiada o miłości do miasta, kraju, historii i człowieka. Jest efektem kilku lat pracy Słuchaczy sekcji literackiej i plastycznej UTW oraz uczestników warsztatów fotograficznych.


 

 

Kondraciuk Marek, Łopiński Marek, Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924-Rio 2016

Łódź 2017

Książka prezentuje sylwetki olimpijczyków Łodzi i Ziemi Łódzkiej, mistrzów i medalistów podziwianych na największych sportowych arenach świata


Szalom Asz na łamach prasy

pod red. Moniki Szabłowskiej-Zaremby i Agnieszki Żółkiewskiej

Kutno 2019

Pozycja wydana pod redakcją Moniki Szabłowskiej-Zaremby i Agnieszki Żółkiewskiej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego w Kutnie poświęcona jest Szalomowi  Aszowi, jednemu z największych pisarzy żydowskich, kandydatowi do Nagrody Nobla. Zawiera głównie teksty opublikowane w przedwojennej prasie żydowskiej w Polsce, ukazuje nieznane szerzej oblicze tego autora- publicysty żywo reagującego na wydarzenia rozgrywające się wokół niego, ale także polemisty pozostającego w sporze lub dialogu z sobie współczesnymi.


 Gdzie Ty jesteś chatko mała. Kultura muzyczna Gminy Bedlno i okolic. Pieśni wybrane

Red. Ewa Chodorowska, Renata Mosiołek

Bedlno 2019

Wybór pieśni zespołów śpiewaczych Gminy Bedlno prezentowanych na licznych przeglądach powiatowych, regionalnych i ogólnopolskich, dedykowany najmłodszym pokoleniom.


Ciążela Kazimierz, Przemijanie. Rymowanki na Bis...

Kutno 2019

 Sześćdziesiąta  siódma pozycja bibliofilska Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej – tomik poezji Kazimierza Ciążeli, laureata wielu konkursów literackich i dziennikarskich,  wieloletniego współpracownika Powiatowego Życia Kutna.


 

Kutno miasto Róży / tekst Ola Kołodziejek, il. Natalia Grabowska

Kutno 2019

 Pozycja wydana przez Urząd Miasta Kutno Wydział Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta skierowana jest do najmłodszych czytelników.


 

Michalska Mira, Cień Mandragory

Kutno 2018

Ilustrowany grafikami Darii Kucharskiej tomik wierszy Miry Michalskiej, kutnowskiej poetki którego wydawcą jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

Zadanie współfinansowane ze środków Prezydenta Miasta Kutno.


 

Buchalska Anna, Drobnostki

Kutno 2019

Najnowszy, piąty  tomik Anny Buchalskiej, poetki pochodzącej z Kutna. „Drobnostki” charakteryzuje bardzo ciekawy styl lirycznej komunikacji podmiotu ze światem. Poetka nie tylko przygląda się ludziom, rzeczom, zjawiskom, ale uporczywie wnika w sam trzon tego, co widzi.


   

Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej pod red. Karola Koszady, Elżbiety Świątkowskiej i Bożeny Gajewskiej

Kutno 2018

Wybór artykułów stanowiących całość dziejów społeczności żydowskiej Kutna i okolic od początku XVI wieku do zagłady podczas II wojny światowej zawierająca m.in. spisy Żydów przesiedlonych przez okupanta niemieckiego do Getta oraz tam zmarłych.


 

Stasiak Piotr A., Żychlin. Dzieje miasta i gminy w latach 1918-1975

Żychlin 2017

Monografia miasta i gminy Żychlin obejmująca lata 1918-1975 jest kontynuacją pracy Jana Józefeckiego z roku 1997.


 

 Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańcówpod red. Karola Koszady, Elżbiety Świątkowskiej i Bożeny Gajewskiej

Kutno 2017

  Sześćdziesiąta druga pozycja bibliofilska Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, wydana przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Kutno.

Książka nagrodzona Złotym Ekslibrisem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi za najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej w roku 2017.

 

Do Kutna Złoty Exlibris trafił po raz trzeci. Wcześniej został przyznany za publikację „Szlakiem dworów regionu kutnowskiego” autorstwa Henryka Lesiaka (wydawca Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego) i „Kutno poprzez wieki” (wydawca Prezydent Miasta Kutno, MiPBP im. S. Żeromskiego, PTH Oddział w Łodzi).

W roku 2018 TPZK otrzymało także Superekslibris za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej.


 

Politańska Czesława, Wiersze

Kutno 2016

Ilustrowany grafikami prof. Andrzeja Mariana Bartczaka tomik wierszy Czesławy Politańskiej, kutnowskiej poetki i nauczycielki jest realizacją zadania publicznego Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie, dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.


Samorząd kutnowski w latach 1990-1994. Kampania, wybory i działalność Rady Miejskiej I kadencji

Kutno 2016

Praca Ewy Kacprzyk to próba zaprezentowania procesu odbudowy samorządu terytorialnego po transformacji ustrojowej lat 1989-1990


Znane nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie

Kutno 2016

Album zawiera zbiór fotografii Jarosława Makowskiego pokazujących przyrodę powiatu kutnowskiego – gatunki przyrodniczo znane jak i rzadkie z Doliny Ochni i Bzury, lasów z okolic Krośniewic i Raciborowa, łąk oraz parków Kutna.


Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej pod red. Karola Koszady, Elżbiety Świątkowskiej i Bożeny Gajewskiej

Kutno 2016

Wybór artykułów stanowiących całość dziejów społeczności żydowskiej Kutna i okolic od początku XVI wieku do zagłady podczas II wojny światowej zawierająca m.in. spisy Żydów przesiedlonych przez okupanta niemieckiego do Getta oraz tam zmarłych.


Perły regionu kutnowsko-łęczyckiego

Kutno 2013

Wydane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin „Centrum” Lokalna Grupa Działania (projekt i realizacja Progress) wydawnictwo prezentujące najciekawsze zabytki powiatu kutnowskiego i łęczyckiego


Stemplewski Grzegorz, Bliskie drzewa. Zielony świat ziemi kutnowskiej

Kutno 2015

Wydana przez Stowarzyszenie „Dom Pracy Twórczej – Nowa Wieś” książka Grzegorza Stemplewskiegozawiera 26 gawęd  o drzewach, ilustrowanych zdjęciami i rysunkami autora.

Każda z opowieści poświęcona jest jednemu gatunkowi drzewa.


Dziedzic Krzysztof, Lista Katyńska mieszkańców gminy Żychlin

Żychlin 2015

Książka członka Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina wydana z okazji 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej prezentuje biogramy związanych z gminą Żychlin 15 oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, rozstrzelanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 r.


Literackie Kutno. Antologia opowiadań

Kutno 2015

Antologia dwunastu opowiadań  - obrazów związanych z przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Kutna, wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskich pod red. Macieja Kaźmierczaka i Dawida Stanowskiego.


Skuza Tomasz, Glinda Monika, Łódzkie. Najpiękniejsze miejsca

Kutno 2015

Nowocześnie zaprojektowany album wydany został przez Wydawnictwo Progres – Kutno.

Zawiera fotografiekilkudziesięciu miejscowości województwa łódzkiego - zabytki jak i inne atrakcje turystyczne z podziałem na region centralny województwa, północno-wschodni, północno-zachodni, południowo-wschodni i południowo-zachodni. 


Święto Róży. 40 lat tradycji

Kutno 2014

Wydana pod redakcją Teresy Mosingiewicz przez Kutnowski Dom Kultury publikacja prezentuje w ujęciu historycznym kutnowskie Święto Róży  - największą imprezę podkreślającą wyjątkowy charakter miasta róż.


 Asz Szalom, Dramaty

Kutno 2013

Pierwsza polska edycja dramatów Szaloma Asza, jednego z największych pisarzy żydowskich, kandydata do Nagrody Nobla, wydana pod red. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej i Moniki Adamczyk-Grabowskiej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego w Kutnie.


Kariera SS–Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943. Album fotograficzny funkcjonariusza Einsatzgruppe i Geheime Staatspolizei na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy

Warszawa 2014

Pozycja wydana w 2014 r. przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie oraz Instytut Pamięci Narodowej pod redakcją Jacka Zygmunta Sawickiego dokumentuje brutalne działania aparatu represji III Rzeszy wobec ludności polskiej i żydowskiej w latach 1939 - 1943 na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy, m.in. na Ziemi Kutnowskiej.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
wizerunek.jpg 71033cb9a0801f8cd4b9a87843afdec7
BLISKA.jpg b7a48044a37212e9df5c8f0e75062f3b
cyfrowe kutno.jpg 7b378e5ae9472c4adadd29d72a540719
zap zakup.jpg 3c3c29ca17e2c9aff455a8c6dd05dd8f
99-300 Kutno
ul.Wojska Polskiego 5
Tel. / fax:
24 355-10-12
ban-katalog.jpg 9a5c937aa237197575de84cf8bb71b5f
banerek lg.jpg 484be53576a6bb87207914be66c72259
ban-zakup.jpg 325653f558d10320c4b9321fb9531b0c
ban-cyfrowekutno.png cd33b1795c6fb8091a8403488d6823e6